Aktuality > Čtvrtek 28. březen 2024 <

Čtyřdenní výlet na Malou Fatru

Dobrý den Vám všem,

přestože jsme uprostřed parného léta, romantické duše v sobě již jistě pociťují záchvěvy přicházejícího podzimu, nejhezčího času pro horskou túru (spolu se zimou, jarem a létem...).

Po hezkých a veselých výletech do Krkonoš připravuji pro studenty školy a jejich blízké další podzimní výlet, tentokrát již trochu dále a trošku těžší, abychom se někam posunuli.

Jedná se o čtyřdenní výlet na Malou Fatru ve dnech 27. - 30. září 2007.

Přejdeme téměř celý severní hřeben Krivanská Fatra z Vyšného Kamence až po Strečno. Kromě hřebenových partií projdeme i malebné soutěsky Dolných a Horných Dier, považovaných za nejhezčí část pohoří.

Itinerář výletu

1. den - 27. září 2007

V 0:06 lehátkovým vlakem z Hlavního nádraží do Žiliny (je to noc ze středy 26. 9. na čtvrtek 27. 9.). Příjezd do Žiliny by měl být v půl sedmé, takže se snad trochu vyspíme - první den nebude tak náročný.

Ze Žiliny autobusem do Vyšného Kamence, odkud vyrazíme do hor na zahřívací túru přes Tiesňavy, krásné skalní Boboty, ze kterých sestoupíme přes Nové Diery a část Dolných Dier do vesnice Biely Potok, kde budeme ubytováni v hotelu Diery, který je komfortní s dvoulůžkovými pokoji s vlastními koupelnami a tudíž nám poskytne příležitost dobře se vyspat a v kolibě se posilnit a připravit na druhý den.

2. den - 28. září 2007

Tento den bude nejnáročnější, ale myslím si, že i nejhezčí.

Z hotelu vyrazíme brzy ráno labyrintem Dolných a Horných Dier, kterými se postupně dostaneme na hlavní hřeben - sedlo Medzirozsutce, nacházející se, jak již název napovídá, mezi dvěma krásnými horami - Malý a Veľký Rozsutec. My se dále vydáme jižním směrem přes Veľký Rozsutec a Stoh na Chleb, respektive na chatu pod Chlebom. Některé hřebenové partie na Rozsutci jsou jištěny řetězy, pokud se kdokoliv z nás nebude na tuto trasu cítit, tuto čistě hřebenovou část obejdeme po značené stezce na úbočí.

Přespíme na chatě pod Chlebom, myslím si, že by to mohl být velmi veselý večer, protože budeme všichni spát dohromady na prkenné podlaze v podkroví ve svých spacácích (chata má po vyhoření pouze 23 lůžek a ta jsou již obsazena), případně, pokud bude teplá noc, před chatou pod širým nebem.

3. den - 29. září 2007

Kdo si bude chtít přivstat, můžeme vyběhnout na Chleb na východ Slunce, ostatní mohou spát déle, protože třetí den bude nenáročný - budeme se moci vyhřívat na Sluníčku a pomalu se po hřebeni posouvat přes Veľký a Malý Kriváň na Suchý, pod kterým se nachází chata, místo našeho dalšího ubytování.

V načatých hovorech a družném veselí můžeme pokračovat v noclehárně, kde přespíme tentokrát na palandách opět v našich spacácích.

4.den - 30. září 2007

Den návratu. Po hřebeni sestoupíme do Strečna, kde si, pokud budeme mít čas, můžeme prohlédnout místní hrad.

Ze Strečna pak již vlakem do Žiliny a ze Žiliny vlakem do Prahy - o přesném spoji ještě přemýšlím. Je možnost jet i přes Ostravu a z ní Pendolinem, což by mohlo být zajímavé zpestření.

V každém případě budeme do 22:00 na Hlavním nádraží, takže budeme mít dost času se připravit na další pracovní týden, věřím že nabití novými zážitky a zkušenostmi.

Fyzická náročnost

Naše batohy budou oproti předchozím výletům těžší o spacák a karimatku a budeme si muset vzít i trochu více jídla, protože na hřebenech kromě míst našeho přespání možnost jídla nebude. Terén je o něco náročnější než v Krkonoších, rozhodně se však nejedná o horolezení.

Přemýšlel jsem, jak to připodobnit. Kdo máte doma štafle, můžete si zkusit naplnit batoh a pětkrát až desetkrát za sebou na ně s tím batohem vylézt (s malými přestávkami) a zase z nich slézt a když s tím samým batohem ujdete 20 - 25 km, výlet určitě zvládnete a jak jsem již psal, ta nejnáročnější místa, pokud na ně kdokoliv z nás nebude mít, bez jakýchkoliv výčitek ostatních obejdeme - může to být hezká zkouška kolektivu.

Obtížnost výletu je někde mezi podzimním a jarním výletem do Krkonoš (ten jarní byl poměrně těžký, protože jsme šli na běžkách), tudíž se můžete informovat u účastníků těchto výletů.

Finance

Doprava:

• zpáteční jízdenka Praha - Žilina:   728 Kč
  • lehátko v 6-místném kupé:   126 Kč
  • lehátko v 4-místném kupé:   186 Kč
  • případná místenka Pendolino:   200 Kč
  • doprava na Slovensku:   cca 100 Kč

Ubytování:

• hotel Diery:   cca 500 Kč na osobu v dvoulůžkových pokojích
  • chata pod Chlebom:   cca 125 Kč v podkroví
  • chata pod Suchým:   cca 125 Kč na palandách

Jídlo:

individuálně

Celkem:

a k tomu nějaké kapesné, tudíž celkem 2500 - 2800 Kč.

Přihlášení se

Kdo tedy máte chuť si zase trošku protáhnout své tělo, zažít veselé chvíle v kolektivu a nabídka výletu Vás zaujala, prosím, abyste mne kontaktovali do 29. srpna 2007, a to buď mailem na adresu smejtek@centrum.cz nebo na telefonu 777 176 358, případně osobně na příští přednášce (29. srpna 2007).

Těším se na všechny turisty a všem Vám přeji hezké dny.

Tomáš Smejtek