Aktuality > Středa 24. duben 2024 <

Filmový večer: Velký táta

Takto hodnotí film recenze

Film: Velký táta

Příjemnou rodinnou komedii představuje úsměvná podívaná režiséra Dennise Dugana o radostech a strastech otcovství, o potížích dospívání, láskách a frustracích synů a výchovných "botách" otců.

Hlavním hrdinou je dvaatřicetiletý Sonny Koufax (Adam Sandler), který podle názoru svého otce ještě zdaleka nedospěl. Sonny na to má ovšem jiný názor a protože chce otci, své přítelkyni i sám sobě dokázat, že je mužem, který je schopen starat se o rodinu, yužije příležitosti a vezme si do opatrování osiřelého malého chlapce. Pětiletý Julian tak pěkně zamává nejen se Sonnyho životem, ale i s životy lidí v jeho nejbližším okolí.

Film: Velký táta

Sonny Koufax je třicátník a kupodivu vystudovaný právník, který pluje životem jako puberťák. Baví se naprosto infantilním způsobem, žije z dlouhých prachů výhodné pojistky - to když mu automobil "šťastnou shodou okolností" zraní nohu - a se svou přítelkyní Vanessou se baví výhradně o přítomnosti, budoucnost je příliš ožehavým tématem. Mohlo by totiž přijít na přetřes, že by měl třeba začít pracovat a toho má dost z otcových telefonátů, kterým se nejraději vyhýbá jako malý kluk. Jenomže jednoho dne dojde ke změně.

Film: Velký táta

Vanessa totiž dospěje k přesvědčení, že je lepší starší zajištěný a úspěšný muž než mladý flákač bez jakýchkoli ambicí a sbalí kufry, aby okamžitě zakotvila v náruči obstarožního přítele. A tak se Sony rozhodne dokázat jí, že dospěl a je schopen postavit se na vlastní nohy, což hodlá náležitě demonstrovat.

Film: Velký táta

K tomu mu pomůže náhoda v podobě pětiletého kluka, který zazvoní u jeho dveří, neboť maminka právě zemřela a tatínkem je údajně Sonnyho spolubydlící. Ten však otcovství popírá, lépe řečeno o takové variantě vůbec nepřemýšlí, neboť právě odlétá na služební cestu do Číny. A tak Sonny neváhá realizovat odvážný, leč poněkud protizákonný plán. K malému Julianovi se hlásí jako jeho otec a hodlá mu plnohodnotně nahradit rodinu.

Že to ani jeden nebude mít jednoduché, to je nad slunce jasnější, stejně, jako fakt, že to nemůže dobře dopadnout. Sonnyho rodičovské metody jsou navíc nejen velmi uvolněné, ale občas téměř život ohrožující, přesto si však oba k sobě brzy nacházejí cestu.

V příběhu se tak Sonnymu opravdu podaří překročit vlastní stín a navázat pár vztahů, které mohou mít trvalou hodnotu, navíc si dokonce vyřeší svou minulost a budoucnost, a i v případě Juliana se tvůrcům podaří dovést vše k uspokojivému konci.

Takto doplňujeme film my

V tomto filmu je hezky zdokumentováno, kam to dochází, když vychovatel dítěte nechce svému svěřenému dítěti určit pravidla a hranice.

Film "Velký táta" je krásnou ukázkou toho, že dítě vychovávané bez pravidel se stane nevděčným - protože nezná, že má být za co vděčným - nemá možnost porovnání. Dítě, kterému je dovoleno a nabízeno vše, co si umane, přijme všechno. Žádné dítě neodmítne nic, co se mu líbí a co mu je nabízeno a dovoleno. Neodmítne nic i přes to, že někde uvnitř cítí údiv nad tím, že mu je nabízena či dovolena Nesprávná věc.

V tomto filmu je krásně znázorněno i to, jak si dítě dovolí vše, co mu je dovoleno. A nejen to.

Film také zachycuje, že jednoho dne si i ten nejtolerantnější či nejbenevolentnější rodič musí říci "dost tolerování" či "stop dovolování Nesprávných věcí", pokud nechce sklízet trpké ovoce jakékoli Tolerance.

Tolerance vždy přináší trpké plody. Vždy. Tolerance nikdy žádné jiné plody nepřináší. Je to hezky zařízené, že každý rodič díky svým dětem pozná hranice mezi tím, co je Správné a co je Nesprávné ve výchově.

Tento film obsahuje poněkud drsnější prvky. Ale v tomto případě je to žádoucí k názornosti toho, kam vede Tolerance ve výchově.

Film je s českými titulky.

Filmový večer se koná

v pátek dne 18. června 2004

od 18:00 do cca 21:30 hodin

ve Škole zdraví těla i duše,

Sportovní 10, Praha 10 - Vršovice.

Poplatek za komentář k filmu 120 Kč.